Ovulace: Nepropásněte okamžik největší plodnosti!

Kdy mám největší šanci otěhotnět? Můžete být těhotná během menstruace? Může být ovulace i bolestivá? A proč bych se o ni vůbec měla zajímat? Na tyto a další otázky máme pro vás odpověď v tomto článku.

Co se děje, když ovuluji?

Každý měsíc se z jednoho z vaječníků uvolní zralé vajíčko, které se poté začne pohybovat dolů, přes vejcovody až do dělohy. Této události se říká ovulace. V případě, že během této „cesty“ dojde k oplodnění, tak v děloze se takové vajíčko zahnízdí v zahuštěné děložní sliznici, která je bohatá na živiny. Vajíčko od počátku ovulace může přežít maximálně 24 hodin – pokud není do této doby vajíčko oplodněno, je sliznicí v děloze odmítnuto, čímž dochází k vyplavení děložní vystélky z těla formou menstruace.

Kdy jsou moje dny nejplodnější?

Nějvětší šance na oplodnění je právě v době ovulace, kdy čerstvé vajíčko putuje do dělohy a na této cestě se potká se spermií. Je tedy více než vhodné se dozvědět přesné datum tohoto procesu, abyste mohli správně načasovat pohlavní styk, který bude co nejefektivnější.

Kdy ale ovulace nastává? To je u žen velmi indifiduální, jelikož každá má různou délku menstruačního cyklu. Začněte si tedy zaznamenávat, kdy vám začíná mestruace, a kolik dnů trvá vaše perioda. Obecně se ovulace spouští zhruba 14 dní před začátkem nové menstruace. Kdy přesně je však vajíčko „vypuštěno“, je těžké určit. Spermie však mohou v pochvě přežít až 7 dní po sexu, proto nejlepší šanci na otěhotnění budete mít, když budete sexuálně aktivní 5 dní před začátkem ovluace až do jejího dne. Plodné dny tedy budete mít nejpravděpodovněji 19. den před začátkem nové menstruace až do 13. dne před začátkem nové menstruace.

Příklad: Jedna menstruace začala 1. září, další menstruace začne 29. září. Ovulace (uvolnění vajíčka z vaječníků), tedy pravděpodobně začne 15. září (=14 dní před další menstruací). Jelikož spermie přeživají až 5 dnů, je dobré jich do pochvy dostat co nejvíce ve dnech 10. září až 16. září (pro jistotu + 1 den po očekávané ovulaci)

Vypočitejte si plodné dny a uložte do kalendáře.
Vypočitejte si plodné dny a uložte do kalendáře.

Mají ženy v den ovulace nějaké příznaky, podle čeho ji poznají?

Některé ženy tvrdí, že mají pocity jako bolest zad nebo křeče na jedné straně těla, ale nedá se na to spolehnout. Nejspolehlivější určení je tedy stále podle periody. Pokud je vaše perioda velmi pravidelná, můžete se spolehnout na to, že ovulujete přibližně ve stejnou dobu každý měsíc (plus nebo mínus 1-2 dny)

Pokud jste však teprve nedávno přestala užívat antikoncepci, možná budete potřebovat několik měsíců, abyste si byla schopna určit svůj pravidelný ovulační cyklus. Čekat několik měsíců na pravidelnost menstruace, a tím i na přesné určení ovulace, může být pro mnoho žen poněkud zdlouhavé a frustrující. Existují však i jiné metody, které vám pomohou určit den ovulace. Většina žen spoléhá moderní medicínu – ovulační testy, které lze koupit v lékárnách, jiné se však snaží všímat si změn na svém těle.

  • den před ovulací se ženy stávají vlhčí než obvykle, takže si všímají změn v děloze
  • sledují svoji tělesnou teplotu, což znamená, že měří klidovou teplotu svého těla přes ústa. Pro měření teploty se používá bazální teploměr, který je citlivější než běžný teploměr, a měří se každé ráno ve stejnou dobu, než vstanete z postele. Když vaše teplota druhý den ráno mírně stoupne o 0,3 – 0,6 stupňů Celsia, může to znamenat, že jste ovulovala někdy v posledních 12 až 24 hodinách.

Po několika měsících sledování vašeho těla, dříve či později, si uvědomíte, kdy vám ovulace nastává a kdy je dobré se s partnerem pomilovat.

Mohu otěhotnět během menstruace?

Ano. Není to sice pravděpodobné, ale možné. Spermie mohou ve vejcovodech zůstat naživu až 5 nebo 6 dní. Pokud máte kratší menstruační cyklus, např. 22 dní namísto 28 dní. nebo máte naopak delší období a měla byste sex v poslední den vašeho cyklu, spermie mohou přežít, dokud se vajíčko během ovulace neuvolní. Je také důležité zmínit, že některé ženy zažívají „špinění“ uprostřed cyklu – v tomto případě si mohou mylně myslet, že menstruují, avšak špinění a ovulace se mohou objevit současně.

Pamatujte, že pokud několik let používáte hormonální antikoncepci, může po jejím vysazení trvat periodě déle, než se vrátí do svého přirozeného cyklu a vy tak bude vědět, jak vaše tělo funguje.

Jaké jsou mé šance na otěhotnění ve vypočtených „plodných dnech“ v měsíci?

Šance na početí se liší podle věku, ve kterém se žena snaží otěhotnět. Obecně platí, že čím mladší jste, tím je pravděpodobnější, že se vám v daném měsíci podaří otěhotnět. I přesto, poměrně mladým ženám ve věku 25 let, se přisuzuje jen asi 20 až 25 % pravděpodobnost početí v době ovulace, a s přibývajícím věkem tato pravděpodobnost samozřejmě klesá. Ve věku 30 let existuje asi 15 procentní šance na početí každý měsíc, a takto se šance snižuje až téměř k nule v 45 letech.

Pokud neotěhotníte po 12 měsicích plných neúspěšných pokusů, měla byste vyhledat lékaře (to platí i pro muže, kteří jsou zodpovědní za neúspěch v přibližně 40% případů). Ženy starší 35 let, nebo ženy ohrožené neplodností z důvodu prodělání endometriózy, pohlavně přenosné infekce nebo časné menopauzy v rodinné anamnéze, by měly vyhledat lékařskou pomoc již po 6 měsících neúspěšných pokusů. 

To, že to nevyšlo po půl roce, či po roce přirozeného milování ještě neznamená, že se to nepodaří (viz náš podrobný článek o tom, jak dlouho může trvat, než otěhotníte). Lékař vám bude umět lépe vyhodnotit ovulaci s větší přesností, hlavně u žen s nepravidelnými cykly.

Jak funguje test ovulace?

Test ovulace je snadný a pohodlný způsob, kterým můžete se zvýšenou pravděpodobností určit dobu ovulace. Test funguje tak, že detekuje zvýšení hladiny luteinizačního hormonu (používá se zkratka „LH“) v moči. 24 až 36 hodin po detekovaném maximu LH se očekává ovulace, takže byste měla začít testovat ve dnech PŘED očekávanou ovulací, abyste se zrovna náhodou netrefila do období největší plodnosti

Říká se, že tyto testy ovulace pro detekci LH můžou být tak přesné, jako krevní test. Použití testu však může být problematičtější u žen s nepravidelnými cykly, které může postihovat syndrom polycystických ovárií, resp. vaječníků (zkratka PCOS), nízká ovariální rezerva, nebo vysoká základní hladina LH, což může vést k falešným pozitivním výsledkům. U těchto žen může pomoci pro přsnější určení ovulace společné sledování hladin LH a sledování ovariálního folikulu pomocí ultrazvuku s lékařem.

Je normální pociťovat bolest při ovulaci?

Ovulační bolest (odborně „mittelschmerz“ z němčiny, nebo také „middle-pain„) skutečně existuje a jedná se o křečovitou, jednostrannou bolest břicha v době ovulace. Méně častá může být také tupá bolest nebo až pocit ostrého bodnutí, který může trvat minuty, ale u některých žen až 24 hodin. Ovulační bolest je však nejčastěji mírná a lze ji tlumit klasickými léky proti bolesti, ale u některých žen se může projevovat mnohem intenzivnější bolest a může vyžadovat lékařské ošetření.

Neexistuje jasná odpověď, proč k této bolesti dochází. Někteří odborníci říkají, že je to způsobeno zvětšováním vajíčka před vypuštěním, zatímco jiní říkají, že je bolest spojena s pravidelným krvácením v době ovulace.

Pokud je bolest silná nebo se zvyšuje její intenzita, narušuje vaše každodenní aktivity nebo netlumí ji volně prodejné léky proti bolesti, poraďte se se svým lékařem. Pokuste se vést záznamy o menstruačních cyklech a zaznamenat, kdy se bolest vyskytuje – tyto informace spolu s vyšetřeními a dalšími diagnostickými testy mohou lékaři pomoci určit, zda se nejedná o příznaky jiného problému. Pokud bolest přetrvává déle než jeden den nebo je doprovázena horečkou, zvracením nebo bolestivým močením, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *