Chřipka během těhotenství: rady na prevenci a očkování

V těhotenství jste ohroženy chřipkou více než kdy jindy. Během těhotenství totiž dochází ke změnám ve vašem imunitním systému především díky větší zátěži na srdce a na plíce. Plicní kapacita se během těhotenství snižuje a tlukot srdce zvyšuje. Během této doby je tak imunitní systém přirozeně potlačen, díky čemuž jste během těhotenství náchylnější k chřipce.

Chytit chřipku během těhotenství může vést k zápalu plic a dokonce až k hospitalizaci, proto je důležité udělat vše co se dá, aby se vám chřipka během těhotenství vyhla. Chřipka také může ohrozit vaše dítě. Studie zjistily, že chřipka během těhotenství zvyšuje pravděpodobnost potratu, předčasného porodu a nízké porodní hmotnosti (samozřejmě záleží na závažnosti onemocnění a jeho průběhu)

Jaké jsou příznaky chřipky během těhotenství?

Mezi klasické příznaky chřipky patří:

 • Bolest hlavy
 • Rýma
 • Bolest v krku
 • Únava
 • Kašel / dušnost
 • Ztráta chuti k jídlu
 • Průjem nebo zvracení
 • Náhlá zimnice
 • Teplota
 • Bolest těla – svalů, a kostí

Jak se bránit chřipce v těhotenství?

Nejdůležitější je pravidelný a kvalitní odpočinek. V noci spát minimálně 8 hodin denně a přes den si dávat pravidelné šlofíky, aby tělo bylo odpočaté a imunitní systém nebyl ještě více oslabený.

Další preventivní kroky, které lze podniknout jsou např. pravidelné mytí rukou, zdravé stravovací návyky a vyhýbání se těm, kteří mají chřipku. Někdy ale těžko poznáme, kdo chřipku má a kdo ne. Do obchodu, k lékaři či někde něco vyřídit, musíme čas od času všichni. Pokud je ještě k tomu vyhlášena chřipková epidemie, je více než vhodné pořídit si nějakou respirační roušku a chránit se před vdechnutím viru. Asi vás teď napadlo, jak se budou lidé na veřejnosti za vámi otáčet a pokukovat, co to máte na puse. Být středem pozornosti je pro většinu lidí nepříjemné, ale pokud jde o zdraví, měly byste se umět přesto přenést a na divné pohledy lidí nereagovat.

Jeden z nejúčinnějších způsobů ochrany je však stále očkování proti chřipce, a to i v těhotenství. Lékaři očkování doporučují jako nejlepší ochranu.

Nebojte se očkování proti chřipce ani v těhotenství
Nebojte se očkování proti chřipce ani v těhotenství.

Je ale očkování proti chřipce bezpečné pro těhotnou ženu?

Očkování proti chřipce se ukázaly jako bezpečné jak pro těhotnou matku i pro nenarozené dítě. Protichřipkové vakcíny typu „LAIV“ se však nedoporučují ženám, které jsou těhotné, nebo které se pokoušejí otěhotnět, protože obsahují živý kmen viru (i z tohoto důvodu se postupně vyřazují z léčby). Lékaři však tyto informace mají a ví, co je pro ženu v těhotenství bezpečné.

V těhotenství můžete být očkovány kdykoli, přesto se doporučuje očkovat brzy před chřipkovou sezónou (cca říjen). Kromě toho, že vakcína vás chrání před chřipkou během těhotenství, má také pozitivní přínos pro vaše nenarozené dítě.

Když je matka během těhotenství očkována, protilátky se přenášejí z očkované matky na nenarozené dítě přes placentu. Očkování může chránit dítě až 6 měsíců po narození. Studie také zjistily, že prevence chřipky u těhotných žen pomocí vakcinace může pozitivně ovlivnit růst nenarozeného dítěte. Ukázalo se také, že chřipka je bezpečná i pro kojící matky, protože protilátky prochází mateřským mlékem a jsou pro vaše dítě neškodné. Jediným vedlejším účinkem může být zarudnutí a bolest v místě svalu, kde byla ženě vakcína podána.

Co když chytím chřipku v průběhu těhotenství?

Pokud začnete pociťovat některý ze symptomů chřipky, nebo máte pocit, že na vás něco leze, okamžitě kontaktujte svého lékaře. Váš lékař vám může předepsat bezpečné antivirové léky k léčbě chřipky. Užívání antivirových léků v době propuknutí nemoci může zkrátit dobu nemoci. Mezi další kroky k léčbě chřipky patří opět dostatek odpočinku, vyvážená strava se zvýšenou konzumací ovoce a pití hodně tekutin.

Zdravá strava je základním zdrojem vitamínů na boj s chřipkou
Zdravá strava je základním zdrojem vitamínů na boj s chřipkou.

Obecně je bezpečným lékem ke snížení horečky a léčbě bolesti pro těhotné ženy doporučovány léky obsahují Paracetamol (Paralen, Panadol, Coldrex apod.). Mezi další možné bezpečné léky lze považovat léky založené na látce Dextrometorfan (např. Robitussin nebo jiné kapky proti kašli). Vždy je však důležité poradit se se svým lékařem, než začnete užívat jakýkoli lék. Některé léky nejsou bezpečné v prvním nebo druhém trimestru (pouze ve třetím) a některé vyžadují, abyste dostali specifický druh léku (tj. ten, který neobsahuje alkohol nebo ibuprofen). Pokud se navíc léčite s nějakou nemocí, nebo už berete nějaké léky, jedině váš lékař vám poradí, jaký lék proti chřipce si vybrat.

V naléhavých případech vždy vyhledejte lékařskou pomoc

Pokud se u vás vyskytne kterýkoli z následujících příznaků, vyhledejte ihned lékařskou péči:

 • Obtížné dýchání nebo dušnost
 • Bolest nebo tlak na hrudník či břicho
 • Náhlé závratě
 • Zvracení, které je závažné nebo konstantní
 • Snížený nebo žádný pohyb vašeho nenarozeného dítěte
 • Vysoká horečka (nad 38° C) nebo nižší horečka, která s Paracetamolovým přípravkem neklesne ani za 24 hodin.
V připadě větších obtíží se nebojte zavolat lékaři!

léky nemoc ovulace ovulační bolest plodné dny test ovulace těhotenství

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *